Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej

Instrument realizowany przez  Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej:

1)      jest przyznawana ze środków Funduszu Pracy, przychodów ze sprzedaży należących do Skarbu Państwa akcji i udziałów, a także ze środków Unii Europejskiej;

2)      jest udzielana na podstawie umowy, na wniosek osoby, po przedstawieniu opisu i kosztorysu zamierzonej działalności gospodarczej;

3)      jest udzielana przez pośredników finansowych wybieranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pośrednikiem finansowym może zostać bank lub instytucja finansowa, w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.).

Przyznane środki stanowią pomoc de minimis.

O pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się:

1) bezrobotni,

2) poszukujący pracy absolwenci szkół i uczelni, w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego,

3) studenci ostatniego roku studiów,

którzy:

  • nie byli karani, w okresie 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o pożyczkę, za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny lub ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary,
  • nie są zatrudnieni oraz nie wykonują innej pracy zarobkowej,
  • nie prowadzili działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki.

Osoby bezrobotne ubiegające się o pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej do wniosku dołączają zaświadczenie potwierdzających posiadanie statusu bezrobotnego.

Wysokość i spłata pożyczki.

Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest udzielana w wysokości określonej w umowie, nie wyższej niż 20-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej może stanowić do 100% kosztów jej podjęcia.

Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

Środki finansowe z tytułu pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej są wypłacane przez pośrednika finansowego, na podstawie harmonogramu, po zarejestrowaniu przez pożyczkobiorcę działalności gospodarczej.

Spłata pożyczki jest dokonywana w równych ratach, płatnych na rachunek bankowy właściwego pośrednika finansowego. Pożyczkobiorca nie ponosi opłat i kosztów z tytułu udzielonej pożyczki.

Okres spłaty pożyczki na nie może być dłuższy niż 7 lat, z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Formą zabezpieczenia spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek jest weksel własny in blanco i poręczenie dwóch osób fizycznych. W zależności od oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego zamiast poręczenia dwóch osób fizycznych może być ustanowione inne zabezpieczenie spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek.

Podstawą rozliczenia pożyczek są opłacone faktury lub inne równoważne dokumenty księgowe.

Z czego jeszcze można skorzystać?

Pożyczkobiorcy mogą skorzystać z usług doradczych i szkoleniowych świadczonych przez organizacje działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, w szczególności akademickie inkubatory przedsiębiorczości, akademickie biura karier i centra informacyjno-doradcze,  w szczególności w zakresie:

1) zakładania działalności gospodarczej,

2) form opodatkowania planowanej działalności gospodarczej,

3) prowadzenia księgowości.

Usługi doradcze i szkoleniowe świadczone pożyczkobiorcom mogą być finansowane do wysokości 30% przeciętnego wynagrodzenia na jedną uprawnioną osobę.

Osobom, którym udzielono pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, można udzielić pożyczki na utworzenie stanowiska pracy, ale nie wcześniej niż po upływie co najmniej 3 miesięcy od rozpoczęcia spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej.

 

Lista wybranych pośredników finansowych oraz szczegółowe zasady udzielania pożyczek znajdują się na stronach : http://www.bgk.com.pl/wws , http://www.bgk.pl

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 674 z późn. zm.).

Wytworzył:
Marcin Sałata
(2014-10-30)
Udostępnił:
Jakub Kabała
(2014-10-30 11:24:29)
Ostatnio zmodyfikował:
Bartłomiej Jaworski
(2014-11-18 08:17:00)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki