Dodatek aktywizacyjny

Bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny (art. 48 ustawy), jeżeli:

1. w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym, a otrzymanym wynagrodzeniem za pracę, nie większej niż 50% zasiłku przez okres w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

2. z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową –

W przypadku, o którym mowa w pkt. 1 dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości stanowiącej różnicę między minimalnym wynagrodzeniem za pracę, a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie większej jednak niż 50% zasiłku,
o którym mowa w art. 72 ust 1 przez okres, w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek.

W przypadku, o którym mowa w pkt.2 dodatek aktywizacyjny przysługuje w wysokości do 50% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust.1, przez połowę okresu w jakim przysługiwałby bezrobotnemu zasiłek. 

Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje w przypadku:

- skierowania bezrobotnego do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane zgodnie z art. 46 ust.1 pkt. 1 

- podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny.

- podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy za granicą RP u pracodawcy zagranicznego.

- przebywania na urlopie bezpłatnym.

 Dodatek aktywizacyjny przysługuje od dnia złożenia wniosku wraz z :

1.     kopią umowy o pracę/kserokopia innych umów zarobkowych/.

2.     zaświadczeniem z zakładu o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia brutto oddzielnie za każdy miesiąc (po przepracowanym miesiącu) w przypadku podjęcia zatrudnienia w wyniku skierowania przez Urząd Pracy.

Szczegółowe warunki odnośnie przyznawania dodatku aktywizacyjnego określają Kryteria dotyczące przyznawania dodatku aktywizacyjnego.

Druk wniosku i kryteria są dostępne w siedzibie Urzędu (pokój 201) lub na stronie www.skarzysko.praca.gov.pl

Podstawa prawna : Ustawa z dnia 20.04.2004r.o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy   ( tekst jednolity

Dz. U . z 2021r., poz. 735 z  późn. zm.).

 

Szczegółowych informacji udziela:

Elżbieta Bańkowska pok. nr 201, tel. 41 25 17 378

Wytworzył:
Elżbieta Bańkowska
(2021-11-22)
Udostępnił:
Jakub Kabała
(2021-11-22 07:35:22)
Ostatnio zmodyfikował:
Michał Skórski
(2024-03-05 08:18:13)